Özgürlüğü adımlarınla paylaş

RUNTOFD İstanbul koşusu, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD) ve Omurilik Felçlileri Gençlik ve Spor Kulübü (OFSK)’nın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Spor İstanbul işbirliğiyle düzenledi.

Saat 10:00'da Yeşilköy sahilde 5,5 kilometrelik parkurda gerçekleşen RUNTOFD İstanbul ile sporla insanlara yeni dostluklar kazandırmak, iyilik köprüsü kurmak ve engelli bireylerin özgürlüğüne kavuşması amaçlanıyor.
Omurilik felçlilerinin tıbbî, meslekî, ekonomik, sosyal sorunlarının çözümü ve yeni omurilik felçlilerinin oluşmaması amacıyla 20 yıldır faaliyet gösteren Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD) ve Omurilik Felçlileri Gençlik ve Spor Kulübü (OFSK), İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Spor İstanbul iş birliğiyle 29 Nisan Pazar günü RUNTOFD İstanbul koşusu düzenledi. Her yaştan katılımın gerçekleştiği koşudan sonra, saat 11:00-15:00 arası RUNTOFD İstanbul Festivali, tüm katılımcılarını ağırladı.
 

“Zinde kal, eğlen ve baharı mutlulukla karşıla”

Koşu hakkında bilgi veren TOFD Genel Başkanı Ramazan Baş: “Mayıs 2017 tarihinde düzenlediğimiz RUNTOFD Bakırköy koşusuna, her yaştan birçok kişi katıldı. RUNTOFD Bakırköy, büyük bir başarıyla sonuçlandı, katılımcılar hem spora katılmanın mutluluğunu yaşadı hem de koşu sonrasında düzenlenen festivale katılarak dostluklar edindi. TOFD ve OFSK olarak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Spor İstanbul işbirliğinde Yeşilköy sahilde yine büyük bir koşu organizasyonu düzenledik. RUNTOFD İstanbul’un bir diğer özelliği de koşarken yapılan bağış çağrılarıyla hareket kısıtlılığı olan kişiler için akülü tekerlekli sandalye temin etmektir” açıklamasında bulundu.
 

“Sporla insanlara yeni dostluklar kazandırdık”

Sporla insanlara yeni dostluklar kazandırmak, iyilik köprüsü kurmak ve engelli bireylerin özgürlüğüne kavuşmasını sağlamak amacıyla RUNTOFD İstanbul koşusunu düzenlediklerini söyleyen Ramazan Baş, konuşmasına şöyle devam etti: “Koşuda normal koşucularımızın yanı sıra engelli bireyler, itici güçleri eşliğinde parkuru tamamladı. Koşunun ardından düzenlediğimiz festival alanında keyifli bir gün geçirdik.”
 

“Derinliğini bilmediğiniz sulara atlamayın”

“Çok fazla yol arkadaşımız oldu, bu nedenle çok mutluyuz” diyen Baş: “Hem sporla insanları birleştirdik hem de bundan sonraki süreçte bağ oluşturduk. İnanıyorum ki bundan sonra düzenleyeceğimiz birçok koşuda yol arkadaşımız olacak" dedi. Her sağlam bireyin bir engelli adayı olduğunun altını çizen Baş: "Yaz ayları yaklaştı, özellikle gençler sığ sulara balıklama atlamasın ve trafikte dikkatli olunsunlar. Aslında bu etkinlikleri, insanları omurilik felci olmaktan korumak amacıyla düzenliyoruz" açıklamasında bulundu.