Hakkımızda

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD) bünyesinde faaliyet gösteren Omurilik Felçlileri Gençlik ve Spor Kulübü (OFSK), genel olarak başta omurilik felçlileri olmak üzere ortopedik engelli ve engelsiz üyelerini sportif etkinliklere yönelterek Türk sporuna katkıda bulunmak amacıyla faaliyetlerini sürdürüyor. OFSK, ulusal ve uluslararası çapta yapılan organizasyonlara katılmak, organizasyonlar düzenlemek, söz konusu branşlarda yarışmalara katılmak ve spor kulüpleri kurma hedefiyle çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.
OFSK’nın faaliyet alanları ise şöyle;

-Sporla ilgili tüm kurum, kuruluş, vakıf ve derneklerle işbirliği yapmak; amacına uygun ulusal ve uluslararası platformlar, federasyonlar kurmak veya kurulmuş olanlara katılmak. Sportif gösteriler, konferanslar, paneller, sergiler, turnuvalar, yarışlar ve bu tür organizasyonlar düzenlemek ve katılmak.
-Kısa film, sinema, fotoğrafçılık vb. alanlarda toplum bilinci oluşturmaya yönelik etkinlikler yapmak ve geliştirmek.
-Gerekli yasal koşulları yerine getirmek şartıyla ulusal ve uluslararası karşılaşmalar düzenlemek ve bu tür organizasyonlara katılmak.
-Amaç ve çalışma konuları gerçekleştirecek mali kaynaklar sağlamak için yurt içi ve yurt dışındaki hibe fonlarına başvurmak ve projeler hazırlamak.
-Spor ve spor eğitimi alanında teknik bilgi ve spora ilgiyi artıracak, eğitici, öğretici, omurilik felçlilerinin spor bilincini geliştirici, sportif anlayışı ve çalışmaları özendirici yayınlar, araştırmalar ve incelemeler yapmak.

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD), olarak 1998 yılında omurilik felçlilerinin tıbbî, meslekî, ekonomik, sosyal sorunlarının çözümü ve yeni omurilik felçlilerinin oluşmaması için hizmet vermek amacıyla kurulduk. Kurulduğumuz yılından bugüne; öncelikle omurilik felçlileri olmak üzere tüm ortopedik engellilerin tıbbi, mesleki, ekonomik ve sosyal sorunlarının çözümlerine yönelik ulusal ve uluslararası alanlarda çalışmalar yürütüyoruz. Birincil hedefimiz, yeni oluşabilecek kalıcı sakatlıkların önlenmesi ve toplumun bu alanda bilgilenmesini sağlamak. Manuel tekerlekli sandalye kullanamayan ve ağır engel grubu içinde yer alan ortopedik engelli bireylerin, başkalarına bağımlı olmadan çalışabilmesi, okula gidebilmesi, alışverişe çıkabilmesi; kısacası hayatını kısmen kendisinin yürütebilmesinin ön koşulu, akülü tekerlekli sandalyeye sahip olmasıdır. Bir adet akülü tekerlekli sandalyenin bedeli, 4.200 TL’dir.

2006 yılından bugüne koşucularımız ve bağışçılarımız sayesinde 81 ilde binlerce akülü tekerlekli sandalye alıp ihtiyaç sahibi engelli bireylere ulaştırdık. Böylece, okuluna veya işine gidemeyen, sosyal hayata katılamayan binlerce engelli bireyler, hareket özgürlüğü kazandı. Aynı amaçla RUNTOFD İstanbul koşusu düzenliyor; Adım Adım Runatolia, Wings for Life, Vodafone İstanbul Maratonu’na katılıyoruz.